Липсата на сън не може да се компенсира
15 Февруари 2010 г.
Който си мисли, че може да навакса недоспиването си през седмицата с доволно излежаване през уикенда, дълбоко се лъже. Изследователи от бостънската болница Brigham and Women’s Hospital са установили, че недостигът на сън силно ограничава концентрацията и работоспособността ни за дълъг период. Това е доказателство, че хората с ненормирано работно време са особено податливи към грешки, макар и да се опитват да наваксат загубения сън.
„След 17 часа бодърстване тялото ни се чувства така, все едно в кръвта ни има 0,5 промила алкохол, а ако човек не е спал цяло денонощие, „промилите“ вече достигат стойности от 1,0–1,2. В случай, че състоянието на будност продължи по-дълго, могат да настъпят и халюцинации“, предупреждава Манфред Валцъл, невролог и психиатър в Клиниката по неврология в Грац.
Много аварии и технически злополуки се дължат именно на сериозно недоспиване, подчертава Валцъл. Така например аварията в атомната централа в Чернобил през 1986 г. е причинена от хора, част от които са работили в продължение на 36 часа.
Хроничното недоспиване е една от болестите на модерния свят. Учените установяват с тревога, че все повече деца и младежи пренебрегват нуждата от здрав сън, замествайки го с други, по-осезаеми удоволствия, като телевизия или компютърни игри. За това лишение обаче тялото се отплаща строго – кошмари, липса на концентрация и внимание са само част от последиците за организма след нашите безсънни и безразсъдни нощи.
всички новини »
|