Все повече служители посягат към стимуланти за високи постижения в работата
29 Януари 2010 г.
Според изследване на една от здравните каси в Германия най-малко 5% от служителите в големите фирми взимат стимуланти, за да отговорят на свръхочакванията на работодателите за издръжливост, устойчивост на стрес, концентрация, силна памет и креативност. Психолози и лекари обаче предупреждават за огромна опасност от пристрастяване.
„Факт е и го потвърждават международните изследвания, че натискът и стресът на работното място драстично са се увеличили в сравнение с минали години. Заради голямото преструктуриране във фирмите и от страх за работното място много служители са готови да работят при много по-тежки условия, отколкото преди“, заявява Михаел Ленерт, който работи като психолог към Камарата на служителите във Виена. Той е убеден, че заради кризата и растящия страх от загуба на работното място използването на т. нар. допинг медикаменти тепърва ще отбелязва бум. Приемът на подобни стимуланти обаче има краткосрочно влияние върху човешката ефективност. В дългосрочен план изследванията показват, че служителите дори стават по-малко продуктивни, отколкото са били преди това. Според специалистите е погрешно да се смята, че комбинирането на препаратите с кафе и енергийни напитки ще удължи действието им.
Изкуственото подобряване постиженията на работното място има своята цена, която се изразява в странични действия, като чувство на дезориентация, безсъние, нарушения на сърдечния ритъм, чувство на еуфория, а в някои случаи дори склонност към самоубийство.
„Срещу напрежението на работното място помага единствено качественият баланс между работа и почивка“, категорични са психолозите.
всички новини »
|