Светът е голям... и гняв дебне навсякъде
05 Януари 2010 г.
Младите, родителите и хората с по-ниско образование се ядосват по-често от останалите. До този извод стигнаха международни експерти в изследване, посветено на най-характерната и опустошителна негативна емоция – човешкия гняв. Резултатите от изследването се основават на данни, получени от допитване сред повече от 1000 американци над 18-годишна възраст. Един от ключовите изводи е, че младите хора стават по-често жертва на гнева от възрастните. Експертите отдават емоционалната чувствителност при по-младите на големия натиск на времето, на икономическите проблеми, както и на конфликтите и стреса на работното място. Тези няколко компонента са едни от най-важните фактори, които подхранват човешкия гняв, твърдят учените.
Хората с по-високо професионално или университетско образование преодоляват емоционалните бариери по-бързо и по-лесно от тези, които не са имали възможност да се изкачат нагоре по академичната стълбица и да придобият по-висок професионален статус. Когато един образован човек попадне в ситуация, която го изкарва извън равновесие, той по-скоро предпочита да вземе нещата в свои ръце и да промени ситуацията в своя полза, отколкото да изпада в нервен пристъп.
„Младежите, които се чувстват физически силни, но им липсват определени ресурси и власт, са по-склонни към агресивно поведение“, допълва психологът Герхард Щемлер. При мъжете и жените обаче силата на емоциите има съвсем различни измерения. Жените са по-издръжливи чисто емоционално, твърди Щемлер. Обратно, мъжете много често сами стават мишена на агресията и гнева си. Степента на агресия много често е правопропорционална и на степента на финансова несигурност.
всички новини »
|