Япония – островът на старостта и самотата
03 Януари 2010 г.
Япония расте с динамична скорост. Обществото е несигурно, доходите падат, добрите стари ценности девалвират. В целия този социален хаос хората все по-рядко намират сродна душа, с която да извървят докрай житейския си път.
Новото правителство на японския премиер Юкио Хатояма възнамерява да увеличи драстично детските надбавки. 26 000 йени (около 200 евро) ще е месечната издръжка на едно дете до навършването на 18-годишна възраст. Държавната щедрост има конкретен повод и това е заплахата в най-близко бъдеще страната да се превърне в огромен старчески дом. По отношение броя на своите пенсионери Япония оглавява световните класации – 22,5% от населението е прехвърлило възрастта от 65 години, а през 2030 г. вече 30,6% от японците ще принадлежат към третата възраст. След 10 години на всеки работещ японец, който е и редови данъкоплатец, ще се пада по един пенсионер. В същото време раждаемостта в Страната на изгряващото слънце бележи исторически спад – за целия си живот японките, особено тези, които работят и градят кариера, раждат едва 1,32 деца. Разбира се, ниската раждаемост не е само проблем от национално естество. Жените в развитите страни все по-трудно решават да имат поколение, а високите доходи и доброто образование превръщат живота без деца в едно действително изгодно решение.
В Япония обаче зад слабия интерес към майчинството се крие друга причина – местните жени трудно намират половинки. Японското общество продължава да крепи ценностната си система на патриархата, който повелява жената да бъде домакиня, а мъжът – глава на семейството, който осигурява прехраната. Световната икономическа криза обаче намали драстично работните места и все повече млади висшисти са принудени да работят на свободна практика, което ги лишава от възможността за изкачване на йерархичната стълбица във фирмата и от професионално израстване. Те печелят малко пари и губят шанса за постоянна работа, тъй като работните места стигат само за току-що напусналите студентските скамейки. Поради тази причина повечето млади японци не са атрактивни като потенциални брачни партньори. Резултатът: броят на сватбите драстично пада. От 1000 японци само 5,6% имат сключен брак. Въпреки тези негативни показатели допитвания показват, че почти всеки японец мечтае да се ожени – 90% от жените и 87% от мъжете очакват това да се случи в някой щастлив момент от бъдещето.
всички новини »
|