Борец за хуманна Индия
18 Ноември 2009 г.
Християнският защитник на гражданските права Джоузеф ди Соуца разказва за промените, които се надява да се случат в Индия, и за това, какво трябва да постигнат местните християни. Хиляди жители на индийската провинция Ориса станаха жертви на религиозен погром, разказва той. Голяма част от тях са прокудени в горите на страната и продължават да се укриват там поради страх за живота си.
Трагедията в Ориса извади на бял свят една установена истина: когато малцинствата в една страна са потъпквани по такъв начин, властите трябва да наложат бързи и ефективни присъди, за да накажат извършителите и да извоюват справедливост за жертвите. Културата на безнаказаността тържествува в Индия, защото наказателното право не се прилага. Правосъдие и правораздаване в страната на практика не съществуват, според Джоузеф ди Соуца.
В същото време продължава негативното отношение към християните в местните медии – както в издаваните на индийски, така и в англоезичните издания. Евангелизацията и смяната на религията са представяни като „сатанински методи“. Отношението към активните християни в Индия е същото като към мюсюлманите терористи. Едните са обвинявани в тероризъм, а другите – в предателство към религията.
Колкото и странно да звучи обаче, мнозинството от обикновените индийци гледат благосклонно на християнството. За тях то е просто част от индийската култура. Християните, които присъстват в медиите като жертви на гонения, не са граждани на Западния свят – те са индийци. „Защо тогава се отнасят с тях така лошо, след като са наши съграждани?”, питат се местните.
„Като християни ние воюваме за религиозната свобода на всички хора тук – заявява християнският защитник и продължава: – Някои от моите най-добри приятели в Индия са будистки монаси. Ние им разказваме за Исус и те посещават нашите богослужения. Това е единственото място в страната, където могат да се потопят в Божията атмосфера.“
всички новини »
|