Църквата, която помогна за събарянето на Берлинската стена
14 Ноември 2009 г.
Евангелската лутеранска църква „Свети Николай“ в Лайпциг не се е променила много от 16. век, когато в нея е свирил дори Бах. Не това, а по-съвременната история на църквата от последните дни на Студената война и ролята й в падането на Берлинската стена обаче привличат туристи днес.
Кристиан Фурер става пастор на църквата през 1980 г., когато светът е разделен между Съветския съюз и САЩ. Германия също е разделена – символ на това е стената, която правителството на Германската демократична република издига в Берлин през 1961 г. в опит да спре бягството на своите граждани на запад.
В атеистична ГДР църкви като „Свети Николай“ са под непрестанно наблюдение, но остават отворени.
„В ГДР църквата беше единственото свободно място. Всичко, което не можеше да се обсъжда в обществото, можеше да се обсъжда в църквата. Така тя се превърна в уникално духовно и физическо място, където хората можеха да бъдат свободни“, споделя Фурер в интервю за ежеседмичника Religion&Ethics News.
В началото на 1980 г. Фурер започва да провежда ежеседмични молитвени служби за мир. Всеки понеделник поклонниците изучават блаженствата от Проповедта на планината.
През октомври 1989 г., на 40-годишнина на ГДР, правителството се поддава. Протестиращи в Лайпциг са бити и арестувани. Два дни по-късно църквата „Свети Николай“ е препълнена за ежеседмичното молитвено бдение. Когато събирането завършва, 70 хил. души преминават през града под погледите на въоръжени войници, които не правят нищо.
„В църквата хората се научиха да преобръщат страха в кураж, да го побеждават и да се надяват, да бъдат силни. Те дойдоха на църква и после започнаха да вървят. Тъй като не проявяваха насилие, полицията не получи разрешение да действа“, продължава пастор Фурер.
Представител на тогавашната власт си спомня: „Бяхме готови за всичко, освен за свещи и молитва.“
Само месец след голямата демонстрация стената в Берлин пада. Църквата изпраща силно послание на света.
всички новини »
|