Християните в Турция са нежелани
04 Ноември 2009 г.
Всеки трети турчин не желае християнин за съсед, а повече от половината жители на южната ни съседка се държат презрително с колегите си, ако те не споделят тяхната религия. Това са изводи от скорошно проучване в Турция, публикувани в повечето местни издания.
Турското правителство се чувства неловко заради все по-изострящата се дискриминация спрямо религиозните малцинства в страната. Пресата цитира думите на вицепремиера на Турция Бюлент Арънч: „На религиозното многообразие би трябвало да се гледа като на едно от богатствата на страната.“ В същото време резултатите от допитване за социалните нагласи към религиозните малцинства в Турция изглеждат направо „ужасяващи“. Вицепремиерът Арънч призова турците към повече толерантност.
Според актуалното допитване 35% от турците не искат да имат за съседи християни. Негативното отношение към евреите и атеистите е дори още по-голямо – 42% от хората с еврейски произход и 57% от гражданите, които не изповядват никаква религия, са нежелани от нашата южна съседка.
44% от турците пък не искат да бъдат обслужвани в болниците от християнски или еврейски лекари и медицински сестри. Анкетата е проведена от еврейската фондация Beyoğlu Rabbi's Office, с клон в Истанбул, съвместно с Посолството на ЕС в Анкара.
Комисарят по човешките права на Европейския съвет – Томас Хамарберг, призовава Турция към честен диалог с всички религиозни малцинства в страната: „Правителството трябва да проведе национална кампания за ценностите на едно мултикултурно общество“, настоява Хамарберг в писмо, публикувано на 1 октомври т.г. в Страсбург.
Еврокомисарят остро разкритикува турската политика спрямо приютите и социалните институции в страната: „Водената от Турция политика по отношение на социалните домове не съответства на нормите на Европейския съвет“, категоричен е той.
всички новини »
|