Вълна от депресивни деца залива Германия
02 Септември 2009 г.
Родителите искат най-доброто за децата си. Детските психолози обаче предупреждават за тревожна тенденция – все повече родители търсят най-доброто за своите деца, пращайки ги на лекар, вместо да им осигурят напълно безплатните дози всекидневна родителска обич, внимание и разбиране.
Пред германския седмичник „Ди Цайт” експерти разказват за вълните от депресии, социална изолация и аутизъм, заливащи душите на днешните младежи. Това, от което се нуждаят днешните деца, не са повече терапии, а чувство за сигурност и закрила в семейството, смята д-р Ремо Ларго. Една трета от германските ученици са насочвани от детските лекари към терапевти, логопеди или специалисти, които работят с деца, срещащи трудности в усвояването на уроците.
„Кога децата ще намерят време да играят в уютната, изпълнена с любов детска стая?” – пита се Таня Щелцер от списание „Ди Цайт”. „Погледнете статистиката: в училищата израства едно поколение, обременено от болести и психически разстройства”, твърди Щелцер.
От години расте броят на децата с говорни и езикови проблеми и с крехко психическо здраве. Вера Клишан, учителка с 30-годишен опит, споделя за страха на днешните родители от „училищните провали” на децата им. Ако по-рано се е случвало някое дете да има среден 3 по математика, родителите казваха: „Няма проблем, ще стане занаятчия.” Сега казват: „Ще го пратим при терапевт.”
Според изследване на германския институт „Робърт Кох” 18% от момчетата и 11,5% от момичетата имат поведенчески или емоционални проблеми.
всички новини »
|