Няма революция без участието на църквата
26 Август 2009 г.
„Бог никога не ме е оставял сам” – това признава Райнер Епелман в интервю за списание Cicero. По времето на ГДР той е бил войник и пастор, но преди всичко отявлен критик на тогавашния социалистически режим – заради своята „политическа некоректност” е бил нарочен за ликвидиране от ЩАЗИ, източногерманската Държавна сигурност.
Райнер Епелман е преживял доста премеждия през живота си, като първото е още с появата му на бял свят. Роден е през 1943 г. в Берлин, буквално под дъжд от бомбени снаряди. Като дете преживява най-гладните години в новата история на Германия, а по-късно става един от най-ревностните критици на социалистическия режим в ГДР. Офицерите от ЩАЗИ се опитват да го ликвидират, като предизвикват техническа неизправност в автомобила му, но плановете на Бог явно са се разминавали с тези на политическите му противници.
„Благодарен съм, че винаги съм усещал над себе си закрилящите длани на Бог. Той никога не ме е накарал да се почувствам сам и изоставен”, споделя по този повод Епелман. Той определя християнската вяра като революционна сила и смята, че дори войните и диктаторските режими не са допуснати от Бог случайно.
„Ако Господ беше само мил и състрадателен, християнството нямаше да се превърне в световна религия. В едно диктаторско и авторитарно общество църквата и отделният християнин не могат да си позволят да мълчат”, сигурен е той и свързва разсъжденията си със спомените за Берлинската стена: „Две думи доведоха до духовен прелом в ГДР и това са: „Не на силата”. Ние знаем, че със сила нищо не може да бъде променено в тази страна. Без двете големи християнски църкви в Германия – Православната и Католическата – тази революция не би била възможна”, смята Епелман.
всички новини »
|