Децата на кризата – надпреварващи се, егоистични, традиционалисти
22 Август 2009 г.
Под заглавие „Ние, децата на кризата – автопортрет на едно поколение” германското списание „Шпигел” описва картината на постомодерното поколение. В статията си младите журналисти очертават контурите на своята епоха – модерното изискване за все по-високи постижения и бързо издигане в кариерата, индивидуализъм, а също и завръщане към традиционните ценности – нещо, което трудно се вписва в представите за постмодерно поколение.
Глобално мислещи, постоянно бързащи за някъде – тези ключови думи описват младите германци и ги отличават от предното поколение. Те не вървят пеша по улицата и доскоро понасяха кризата, без да се оплакват. Това са хората между 20- и 35-годишна възраст. Техният манталитет и ценности са формирани под натиска на вечната надпревара за успех и блестяща кариера, а идеалът им за красота и моден шик е визитната картичка на това поколение. Техни фетиши са модерните медии, като интернет или iPod, и спокойствието, съхранено като китен оазис в стресовото всекидневие.
Семейството днес не означава непременно същото, каквото е било за хората преди 30 години. Но то продължава да бъде ценност, която се осъзнава и от постмодерния човек: 52% от младите германци признават, че вече са имали сериозна и продължителна връзка.
„Всеки човек първо взима решение за най-подходящото образование, работа, град, а след това идва мисълта за най-перспективната и вечна любов”, споделят младежите. Поколението на постмодернизма е поколението на индивидуализма. „Ние сме поколение, но не се чувстваме като такова. Ние сме просто отделни личности, които си приличат. Ние не сме ние, ние сме аз и аз, и аз.”
всички новини »
|