Влияе ли вярата върху успешното лечение?
18 Август 2009 г.
Една жива, действена вяра може да повлияе положително лечението на болестта. В това са убедени не само успешно излекувани пациенти, но и все повече лекари и изследователи в областта на медицината.
Американска изследователка на болестта СПИН изнася интересни факти в тази област. Повече от 10 години Гейл Иронсън, професор по психология, контактува с пациенти, заразени с вируса на СПИН, като събира информация за протичането на болестта и за религиозните убеждения на болните.
„Когато питам хората, какво ги поддържа жизнени толкова дълго време, повечето от тях ми отвръщат спонтанно: духовността.”
Проф. Иронсън е правила изследвания, които целят да установят има ли разлика в броя на здравите имунни клетки при вярващите и невярващите пациенти, болни от СПИН. В резултат на дълги изследвания проф. Иронсън стигнала до интересни изводи: пациентите, които признавали, че уповават на вярата си в Бог, имали значително повече бели кръвни телца и съответно по-здрава имунна система от тези, които се дистанцирали от религията. Белите кръвни телца при тези пациенти, които са загубили вяра и надежда, че ще се излекуват, „се топели” близо 5 пъти по-бързо, отколкото при болните, които запазили вярата си в благоприятния изход, констатира с интерес проф. Гейл Иронсън.
всички новини »
|