Молитвата към Бог е като разговор с приятел
11 Август 2009 г.
Молитвата е като разговор с приятел, твърди датският учен Уфе Шьод, който използва ядрено-магнитен резонанс, за да изследва мозъка на 20 вярващи християни, съобщава списание „Ню Сайънтист”.
„Молитвата е като разговор с друго човешко същество. Не открихме никакви доказателства за каквато и да е мистичност”, казва Шьод.
Шьод и колегите му от датския университет „Орхус” поискали доброволци да извършат две задачи, свързани с религиозна и със светска дейност. В първата задача те трябвало да си кажат наум Господната молитва, а после да изрецитират детски стихотворения. И в двата случая се задействали едни и същи части от мозъка, които обикновено се свързват с повторението и възпроизвеждането на информация.
Във втората задача участниците в изследването трябвало първо да изрекат незаучени молитви, а след това да отправят желанията си към Дядо Коледа. Спонтанните молитви задействали механизми, които съвпадат с тези при общуване между хората.
Смята се, че две от задействаните зони обработват информация, свързана с желанието и преценката, как би реагирал отсрещният човек, в случая Бог. Активирана била също така и област от челния дял на мозъчната кора, чрез която човек преценява какви са намеренията на другите хора. Тази област се смята, че извиква спомени от предишни срещи с въпросния човек.
Съществено важно в случая е, че когато доброволците в изследването се обръщат към Дядо Коледа, функцията на челния дял на мозъка не била задействана. Това предполага, че те възприемат Дядо Коледа като измислен герой, а Бог – като реална личност.
Според Шьод резултатите от изследването показват, че когато хората се молят на Бог, те вярват, че разговарят с жив човек. Заключенията удовлетворяват и атеистите, и християните.
„Според атеистите това показва, че всичко е една илюзия, докато за вярващите това е доказателство, че Бог е реална личност”, казва Шьод.
всички новини »
|