Младежи алармират: Европа загърбва християнството
28 Юли 2009 г.
Бъдеща Европа може да се прости с традиционния си християнски имидж. До този извод стигнаха авторите на изследването „Младите в Европа”, което има за цел да покаже религиозните нагласи и виждания на младежите от 10 европейски страни. Младите хора обаче са категорични в едно: „Който живее религиозно, има повече надежда за бъдещето си.”
„Как ще се развива родината ни през следващите години?” – това е въпросът, отправен към най-младите европейски граждани. Плод на целогодишен труд и изследвания в 10 различни страни е книгата „Младите в Европа”, част 3. В нея са публикувани резултатите от анкети със 17–18-годишни ученици, които искат да продължат образованието си след завършване на училище. Интервюираните младежи са от Германия, Великобритания, Турция, Полша, Холандия, Швеция, Финландия, Ирландия, Република Хърватия и Израел. Новата книга изважда на бял свят един не особено приятен за европейските християни факт – определяната еднозначно като християнска Европа може да не оправдае името си в бъдеще.
Голяма част от участниците в социалното проучване признават, че са религиозни, но не уточняват конкретната си религиозна принадлежност. На преден план излиза представата за „един Творец, който няма ясно дефиниран християнски, еврейски или мюсюлмански образ”. На фона на представителите на останалите религии в Европа християните имат вид на изключително „либерални”. За разлика от мюсюлманите и евреите много по-малко християни вярват, че всяка дума от Свещеното писание е „написана” от Бога. Те приемат мултирелигиозното общество и смятат, че всички религии по същество си приличат. Според изследването християните на Стария континент определят вярата си като „открита и толерантна”.
Вярата дава сигурност
Вярващите обаче имат по-позитивни очаквания за своето бъдеще от нерелигиозните, сочат още данните от анкетата. Първите по-рядко мислят за личната си сигурност, защото именно религията е тяхното „тихо и сигурно пристанище”. Вярата на първо място е „източник на надежда и увереност за личния живот”, заключават изследователите.
всички новини »
|